Czego szukasz?

Filtrowanie

Pogromcy mitów: krew kontra wymaz

17 lutego, 2017
Dorota Musiał
Pogromcy mitow krew wymaz

Czy badanie genetyczne z wymazu z policzka jest równie wiarygodne, jak badanie z krwi?

Pytania dotyczące rodzaju materiału biologicznego do badań genetycznych wracają do nas jak bumerang. Panuje przekonanie, że krew jest bardziej wiarygodną próbką w diagnostyce genetycznej. W tym wpisie obalamy ten i inne mity.

MIT: Lepiej pobrać krew.

NIE. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze rodzaju materiału do badań należy kierować się własną wygodą oraz brać pod uwagę ewentualne przeciwwskazania medyczne do pobrania krwi (np. stan po transplantacji, po przeszczepie szpiku, trudności z pobraniem krwi żylnej, małe dziecko). Pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka jest wygodne, ponieważ można je wykonać samodzielnie w domowych warunkach i jest ono bezinwazyjne. W takiej próbce otrzymamy wymaz komórek nabłonkowych, z których następnie izoluje się DNA. Komórek tych jest zdecydowanie mniej w porównaniu z krwią. W 1 ml krwi dostępne są tysiące komórek (leukocytów, limfocytów itp.), z których możemy wydobyć DNA. Zatem z krwi możemy uzyskać więcej DNA, ale przy prawidłowo pobranym wymazie z policzka ilość materiału genetycznego jest wystarczająca do wykonania badania, gdyż tak naprawdę potrzebujemy go niewiele.

MIT: Z wymazu i z krwi otrzymujemy różne wyniki.

NIE. Jeśli oba rodzaje materiału do badania pochodzą od jednego pacjenta, uzyskamy z nich taki sam wynik w teście genetycznym. Wynik jest tak samo rzetelny i wiarygodny niezależnie od tego, czy jest wykonany z krwi, czy z wymazu.

MIT: Mogę źle pobrać wymaz z policzka i badanie nie wyjdzie.

TAK. Do pobrania wymazu z policzka należy się przygotować zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji. Najlepiej wymaz pobrać rano: na czczo, przed umyciem zębów. Jeśli nie jest to możliwe, pobranie można wykonać o innej porze. Pamiętać jednak należy, by na 2 godziny przed tą czynnością niczego nie jeść, nie pić, nie palić papierosów, nie żuć gumy itp. Wymazówką należy pocierać wewnętrzną część lewego i prawego policzka – każdy przez przynajmniej 15 sekund. Gdy Laboratorium EUROIMMUN DNA otrzymuje do badania nieprawidłowo pobraną próbkę, z której nie udaje się wykonać analizy, kontaktujemy się z Pacjentem. W takiej sytuacji bezpłatnie wysyłamy drugi zestaw pobraniowy, prosząc o ponowne pobranie próbki. Wyjaśniamy przy tym dokładnie, jak się do tego przygotować, by druga próbka była w pełni wartościowa. Takie sytuacje zdarzają się jednak niezwykle rzadko.

Obejrzyj film z instrukcją pobrania wymazu z policzka:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Katalog produktów